سلیمانی نیوز

Soleimani News

قرارداد ۸۲ طرح کلان ملی فناوری منعقد شد

حمایت از بازار محصولات دانش‌بنیان و توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری یکی از ماموریت‌های مهم و راهبردی معاونت علمی و فناوری است؛ یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این معاونت در سالی که گذشت، انعقاد قرارداد ۸۲ طرح کلان ملی فناوری است.

معاونت نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان یکی از ارکان اجرایی این نهاد با هدف زمینه‌سازی توسعه و حمایت از بازار برای محصولات دانش بنیان، توسعه زیست‌بوم نوآوری و حمایت از توسعه و پیاده سازی طرح های کلان ملی فعالیت می‌کند.

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این معاونت در سالی که گذشت، انعقاد قرارداد 82 طرح کلان ملی فناوری است که رشدی 38 درصدی را نسبت به سال 98 تجربه کرده است. افزایش اعتبار 5 طرح با اعتبار کل بیش از 500 میلیارد تومان و رشد 19 درصدی نیز دستاورد دیگر این بخش از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

همچنین سال گذشته، معاونت نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از 168 طرح مصوب و در حال اجرا با اعتبار بیش از یک هزار میلیارد تومان که 39 درصد آن سهم معاونت علمی و فناوری است حمایت کرد.

از دیگر اقدامات این معاونت می توان به حمایت مالی از 138 طرح با رشد 62 درصدی نسبت به سال 98 اشاره کرد. این کار با پرداخت 188 مورد انجام شد. نهایی شدن این کار با هزینه کل بیش از 135 میلیارد تومان که 40 میلیارد تومان آن به صورت کمک بلاعوض و 90 میلیارد تومان به صورت وام انجام شد.

سال 99 برای این معاونت دستاورد دیگری نیز رقم زد و آن بررسی و تعیین تکلیف 891 طرح در مرکز طرح های کلان ملی فناوری بود که رشدی 42 درصدی نسبت به سال پیشین خود را ثبت کرده است.

حمایت از ایجاد و توسعه زیست بوم پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در قالب 54 موافقت نامه با متراژ بیش از 500 هزار متر مربع و به مبلغی حدود 99 میلیارد تومان، مراکز دانشگاهی در قالب 79 تفاهم نامه به مبلغ 160 میلیارد تومان و پژوهشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در قالب 13 موافقت نامه به مبلغ 10 میلیارد تومان و رشد 150 درصدی نیز از دیگر اقدامات معاونت نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

دیگر دستاورد این بخش در سال گذشته، حمایت از توسعه تجاری سازی 531 طرح فناورانه و نوآورانه به مبلغ بیش از 36 میلیارد تومان در 36 مرکز علمی و فناوری با رشد 164 درصدی تعداد طرح ها و رشد 225 درصدی مبالغ حمایت شده است.

اعطای 44 مورد گواهی استاندارد مشتمل بر 24 مورد گواهی انطباقCoC  و گواهی نامه محصول COP در استان تهران و 20 گواهی نامه در سایر استان ها با رشد 47 درصدی نسبت به سال گذشته نیز از دیگر اقداماتی است که به ثبت رسید.

این معاونت در سال گذشته، افزایش یا اصلاح تعرفه گمرکی 19 درخواست ارائه شده از شرکت های دانش بنیان در سال 99 با رشد 58 درصدی نسبت به سال 98، برگزاری هفتمین نمایشگاه ایران ساخت با حضور 357 شرکت در ارائه بیش از 9 هزار محصول و لوازم جانبی و فروش قطعی حدود 300 میلیارد تومان  که 40 درصد آن سهم معاونت علمی و فناوری بوده را نیز به ثمر رسانده است.

سیاست‌گذاری برای تامین تجهیزات وزارت آموزش و پرورش برای نخستین بار در نمایشگاه با حمایت 50 درصدی، تصویب 6 کانون جدید و راهبری 20 کانون دانش، صنعت و بازار، برگزاری بیش از یک هزار و 500 جلسه و نشست و 207 بازدید نیز دیگر دستاوردهای این معاونت در سال 99 بود.