سلیمانی نیوز

Soleimani News

قالیباف: با حاشیه‌سازی بی‌فایده نباید کام مردم را تلخ کرد/ مردم در انتخاب خود دقت کنند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با یک اظهارنظر تلخ، گاهی با یک موضع نابجا و گاهی با یک حاشیه‌سازی بی‌فایده کام این مردم را تلخ نکنیم.

 محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 19 خرداد) قوه مقننه و در نطق پیش از دستور خود، ضمن بزرگداشت و گرامیداشت یاد و خاطره‌ حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه، گفت: سالروز قیام خونین پانزده خرداد را به مردم عزیز ایران اسلامی و آزادگان سراسر جهان تسلیت عرض می‌کنم. بی‌شک این روز نقطۀ عطفی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران و پیروزی آن محسوب می‌شود.

وی افزود: همچنین در چهارمین سالگرد حملۀ تروریستی گروهک تکفیری داعش به خانۀ ملّت، یاد و خاطرۀ شهدای این اقدام وحشیانه را گرامی می‌داریم.

نماینده تهران در مجلس ادامه داد: رهبر حکیم انقلاب در سالروز رحلت معمار انقلاب تبیین بسیار مهّم و دقیقی از «مردم‌سالاری دینی» به‌عنوان مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی ارائه دادند که به‌دلیل اهمیت آن نباید اجازه دهیم این مبحث ذیل فضاهای سیاسی کشور به حاشیه برود.

رئیس مجلس اضافه کرد: پیروزی امام خمینی رحمة الله علیه دو محور اصلی داشت؛ خداباوری و مردم‌باوری. امام بزرگوار ما با تمام وجود به وعده‌های خداوند متعال اعتقاد راسخ داشتند و تمام زندگی‌شان را بر مبنای دستورات و سنّت‌های الهی تنظیم و هدایت کردند.

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان با بیان اینکه اخلاص تمام‌عیار امام ایشان را به فردی خودساخته و خداباور تبدیل کرده بود که در مسیر اجرای فرامین الهی هیچ ترس و اندوهی به دلشان  راه نمی‌دادند، اضافه کرد: دومین عنصر موفقیت‌های امام، مردم‌باوری ایشان بود. امام معتقد بودند که تمام حکومت، دستگاه‌هایی در خدمت مردم است و آن عواملی که به یک نظام سیاسی قوام و موفقیّت می‌بخشند، اراده و فداکاری‌ یک ملّت و محبت متقابل دولت و ملّت نسبت به یکدیگر هستند.

وی تصریح کرد: باور عمیق امام راحل به توانایی مردم برای تغییر شرایط اجتماعی و اختیار آنها برای تعیین سرنوشت خود، انقلاب شکوهمند مردم ایران را بنیان نهاد و موجب  تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی شد، حضرت امام به‌پشتوانۀ ملت دولت تشکیل دادند و تا آخرین روزهای حیات پربرکت ایشان این قدرت و بسیج عمومی مردم بود که امکان غلبه بر تمام مشکلات و توطئه‌های دشمنان را فراهم می ساخت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در منطق قرآنی اعتقاد ما این است که مردم می‌توانند هر شرایطی را هرچقدر هم که سخت و دشوار باشد، تغییر دهند و ارادۀ ملّت می‌تواند «معجزۀ اجتماعی» بیافریند و در انتها ارادۀ خداوند متعال نیز در راستای اراده مردم قرار خواهد گرفت.

نماینده تهران در مجلس با ابراز اینکه “ما از امام  یاد گرفته‌ایم «جمهوری اسلامی» نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر”، اضافه کرد: از دید ما جمهوریّت و اسلامیّت دو چیز جدا از هم نیستند که به هم الصاق شده باشند، این یک حقیقت واحد است؛ جمهوریّتش از دین گرفته شده و اسلامیتش مردمی است.

قالیباف تصریح کرد: در آموزه‌های امام راحل رحمة الله علیه «مردم‌سالاری دینی» در دو محور مشخص می‌شود؛ اول انتخاب حاکمان به‌دست مردم و با رأی آنها که مهم‌ّترین جلوۀ آن انتخابات است. کسانی که با هر علت و نیتی به‌محض دیدن هر اشکالی انتخابات را تضعیف می‌کنند، نمی‌توانند ادعای مردم‌سالاری کنند.

دوم، نظارت بر عملکرد مسئولان و مراقبت از اینکه در راستای منافع عمومی عمل کنند، نمایندگان مردم در مجلس مظهر و مسئول این نظارت در نظام جمهوری اسلامی هستند و ان‌شاءالله با عنایت الهی به وظیفه‌شان به‌درستی عمل خواهند کرد.

رئیس مجلس با تأکید به اینکه “با پیروی از همان منطق خداباوری و مردم‌باوری که امام عزیزمان  آن را  در کشورمان نهادینه کردند، اعتقاد داریم که با کاری مردمی و انقلابی می‌توان موتورهای حرکت قوی و سریع ملت ایران را  فعال‌تر کرد”، افزود: با آغاز گام دوم انقلاب اسلامی به نسل جوان امیدوارتریم. رمز ماندگاری و کلید پیروزی را هم در همین جمهوری اسلامی می‌دانیم، جایی که خداباوری و مردم‌‌باوری به هم آمیخته شده است، این فرمول هیچ بن‌بستی ندارد.

نماینده تهران در مجلس اضافه کرد: اگر هم در زمینه‌ای به مشکل برخورده‌ایم یا فرمول «خداباوری و مردم‌‌باوری» را درست نخوانده‌ایم یا آن را درست به‌کار نبسته‌ایم و یا کار جهادی را پشتوانۀ آن نکرده‌ایم، دفاع عالمانه از جمهوری اسلامی و تدبیر مسئولانه برای پیشبرد امور مردم گره‌گشای ماست، ما این را از امام آموختیم و در گذر زمان آن‌قدر تجربه کرده‌ایم که باور ما و زندگی ما شده است.

رئیس قوه مقننه کشورمان با یادآوری اینکه “مردم ما طعم شیرین انتخابات واقعی را با انقلاب و امام چشیدند”، ادامه داد: معنا ندارد که با ژست مردم‌سالاری آنها را از انقلاب و رهبری دور کنیم، منافقانه است که به نام مردم‌باوری در برابر ضوابط دینی بایستیم.

وی با تأکید بر اینکه “دو عنصر خداباوری و مردم‌باوری که ما امام خمینی را مظهر باور به آنها می‌دانیم، راه برون‌رفت از مشکلات و تنها راه پیشرفت و آبادانی کشور و حفظ نظام اسلامی است”، تصریح کرد: ما اسلام ناب را همانی می‌دانیم که  امام به ما نشان دادند، در نقطه مقابل هر جا التقاط ببینیم یا هر جا تحجر نمایان شود از آن فاصله می‌گیریم زیرا التقاط و تحجر را در مسیر اسلام نمی‌دانیم، تجربه هم نشان داده است که متحجران حضور مردم را  باور ندارند، التقاطی‌ها هم از مردم استفادۀ ابزاری می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این بیش از چهار دهه هیچ کس را از امام و رهبری در مردم‌باوری و مردم‌سالاری صادق‌تر ندیدیم اگر هم در برهه‌ای فضا تیره و تار شد، سیره ایشان را چراغ راهمان قرار می‌دهیم.

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه “با توجه به مطالب گفته‌شده امروز ما در این مسیر دو کار مهم داریم و دو مسئولیت سنگین را روی شانه‌های خود احساس می‌کنیم”، توضیح داد: نخست آنکه مردمی را که پای کار انقلاب و نظام ایستاده‌اند دریابیم، آنها زیر فشار هستند و هزینه می‌دهند، آنها را بفهمیم و با آنها مواسات کنیم، رنج آنها را  کاهش دهیم و کنار آنها باشیم.

قالیباف با تذکر اینکه “گاهی با یک اظهارنظر تلخ، گاهی با یک موضع نابجا و گاهی با یک حاشیه‌سازی بی‌فایده کام این مردم را تلخ نکنیم، کنار مردم بودن، همدل و همزبان بودن با مردم افتخار و آبروی ماست”، اضافه کرد: دوم آنکه راه را برای ورود آنها به میدان کار فراهم کنیم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان افزود: در اقتصاد به‌دنبال رفع موانع تولید و اشتغال باشیم، به‌‌طور خاص نسبت به رونق کسب‌‌وکارهای خرد و بنگاه‌های کوچک حساس باشیم، در سیاست مردم‌فریبی نکنیم، آنها را با بی‌اخلاقی در رقابت رنجیده نکنیم، در فرهنگ مراقب سرمایۀ ملّی و تمدنی خود باشیم، خودمان را در برابر تهاجم نبازیم و همچنین برای تعامل و تبادل فرهنگی هم آماده باشیم.

قالیباف ابراز کرد: برای تحقق این دو وظیفه باید پیروی از رهبر معظم انقلاب اسلامی را اصلی تخلف‌نا‌پذیر بدانیم چراکه همان خداباوری و مردم‌باوری راسخ، با همان شدّت و با همان قاطعیّت امام راحل، در وجود ایشان منعکس شده است. رهبر فرزانۀ انقلاب در تمام سال‌های اخیر بزرگترین پاسدار دفاع از حق مردم برای مشارکت در ادارۀ کشور بوده‌اند و به‌شایستگی از جمهوریّت و اسلامیّت نظام دفاع کرده‌اند لبیک به دعوت ایشان برای دعوت از یکدیگر به مشارکت در انتخابات پیشِ‌رو برآمده از همان اعتقاد راسخ  به مردم‌باوری است.

وی با بیان اینکه مردم رشید ایران هم در انتخاب خود دقّت کنند «کارنامه» مهم‌تر از هرگونه ادّعا، شعار و حتی برنامه است، تصریح کرد: «خردمندی» لازمه‌ فردی است که می‌خواهد چنین مسئولیت عظیمی را به‌عهده بگیرد، «پرهیزکاری» را در گفتار و رفتار نامزدها دنبال کنید و به آن وزن بدهید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هر فردی که از برخی نابسامانی‌ها و ناکارآمدی‌ها دلخور است، با انتخاب درست در این انتخابات فرصت بی‌نظیری برای تعیین سرنوشت خود و کشور دارد، ادامه داد: ما هم در مجلس شورای اسلامی با مردم و با نامزد منتخب مردم روی همان شاخص‌های خردمندی، کارآمدی و پرهیزکاری پیمان همکاری می‌بندیم.

قالیباف با تذکر اینکه دلسرد کردن مردم از انتخابات هنر نیست، افزود: در مقیاس زندگی اجتماعی و عرصۀ عمومی شاید هیچ گناهی بزرگتر از گناه دلسرد کردن مردم نباشد، نباید با دشمنان دربارۀ موضوع انتخابات هم‌صدا شویم، حتماً کسانی که در انتخابات مشارکت می‌کنند هم نقدها و اعتراض‌های بجایی دارند اما آنها علی‌رغم این نقدها، انتخابات را مهم‌ترین پنجرۀ «تنفس مدیریتی» برای کشور می‌دانند.

وی با یادآوری اینکه مردم از طریق انتخابات این فرصت را دارند که نگاه کلان حاکم بر مدیریت کشور، مجریان و مهم‌ترین برنامه‌های کشور را خودشان مشخص کنند، ادامه داد: هر انتخابی  سهمی در افزایش رشد ملّی دارد اما قهر با مشارکت این پنجرۀ فرصت را بدون استفادۀ مناسب از آن برای ملّت می‌بندد.

وی اضافه کرد: امروز هر کسی که ایران را دوست دارد و هر کسی که نگران سرنوشت نسل آینده و فرزندان این آب و خاک است، در انتخابات مشارکت خواهد کرد، دعوت از یکدیگر برای حضور در انتخابات، مجاهدتی برای اعتلای ایران عزیز است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «جهاد دعوت» ان‌شاءالله با یاری تمام مردم، انتخاباتی پرشور را رقم خواهد زد، ادامه داد: ما از آگاهان دلسوز می‌خواهیم برای انتخاب درست به کمک همۀ ایرانیان بیایند، «نشاط ملی» در روزهای پیشِ‌رو تا انتخابات، ضامن پیشرفت کشور در چهار سال آینده است، پس هر کسی که دل در گروی سربلندی ایران دارد، بسم الله!