سلیمانی نیوز

Soleimani News

آیت‌الله رئیسی: آقایان توسعه کشور را به لبخند بیگانگان گره زدند / پایان رانت و فساد را اعلام خواهیم کرد

کاندیدای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: مهم‌ترین مشکل در این ۸ سال آن است که توسعه‌یافتگی کشور را به لبخند دیگران و اقدامات خارج از مرزها متصل کرده‌ایم و این پیشرفت کشور را معطل کرده است.

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در شبکه استانی اصفهان اظهار داشت: استان اصفهان قلب تمدن اسلامی ما است و مدنیت این استان در عرصه‌های مختلف تاریخی در همه جای زندگی مردم جلوه‌گر شده است؛ همچون دفاع مقدس که چهره‌های سرشناس اصفهانی در آن نقش‌آفرینی کردند و ما این میزان سرداران سرافراز و اثرگذار در حوزه مدیریتی دفاع مقدس را شاید در هیچ کجای کشور نداشته باشیم و این ویژگی استان زرخیز اصفهان است.

وی افزود: استان اصفهان را باید معدن ظرفیت‌ها دانست چراکه ظرفیت‌های طبیعی، کشاورزی، صنعتی، خدماتی و ظرفیت مهم نیروی انسانی کارآمد و نخبگان آن می‌توانند منشأ آثار  برکات فراوانی باشند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ارتباط با صنعت گردشگری در اصفهان بیان کرد: استان اصفهان قطب گردشگری است و باید نسبت به حفظ آثار تاریخی در آن حساس بود و گام‌هایی موثر در حفظ این آثار و صنعت گردشگری استان برداشت تا هم اقتصاد گردشگری فعال شود و هم تمدن ایرانی و اسلامی به دنیا معرفی شود و جوانان و ایرانی‌های عزیز نیز بدانند که ما چه تمدن و سابقه‌ای داریم؛ صنعت گردشگری در این استان باید زنجیره کاملی داشته باشد و نواقص آن جبران شود.

وی در ارتباط با صنعت نساجی اصفهان تصریح کرد: صنعت نساجی در استان اصفهان از صنایع نام‌آور بوده که اگر مورد حمایت قرار گیرد می‌تواند قطب نساجی شود و این امر قطعا امکان‌پذیر است و برای آن برنامه داریم؛ رمز آن این است که از کارگاه‌ها و صنایع کوچک حمایت شود اما این حمایت نباید فقط با سخن و بخشنامه باشد بلکه باید به صورت تسهیلات بانکی پرداخت شود.

آیت‌الله رئیسی افزود: چرا تسهیلات بانکی باید به سراغ برخی افراد بدحساب برود که بعد جزو معوقات بانکی شود و مردم در تسهیلات برای ازدواج، اشتغال، مسکن و کارگاه‌های کوچک برای تولید از حرکت باز بمانند؛ این عدالت نیست و ما رنج بی عدالتی را می‌بریم.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف مهم انقلاب اسلامی اجرای عدالت بود اما به تعبیر رهبر معظم انقلاب از اجرای آن عقب هستیم، تصریح کرد: برای اجرای عدالت باید کارها در جایگاه خود انجام بگیرند و در دستگاه اجرا باید برنامه‌ریزی‌ها و تخصیص امکانات و ظرفیت‌ها به صورت عادلانه باشد و این فقط در سخن نیست بلکه در عمل هم مردم باید آن را احساس کنند؛ اقدامات دولت باید منجر به داوری مردم نسبت به اجرای عدالت در تقسیم ظرفیت‌ها و امکانات شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اقدامتی که در این دوسال در دستگاه قضا، چه در مبارزه با فساد و چه در رسیدگی به پرونده‌ها انجام شده است،ادامه داد: قضاوت مردم باید تفاوت در رفتار این دستگاه باشد؛ اگر این موضوع باور شد و امید در دل مردم شکل گرفت بسیار ارزشمند است اما در غیر این صورت اگر من هم ادعایی کنم اما در عمل اتفاقی نیفتد فایده‌ای نخواهد داشت.

وی با اشاره به مسئله آب به عنوان یکی از مشکلات استان اصفهان و سایر استان‌ها عنوان کرد: گاهی آب هست اما به طور عادلانه توزیع نمی‌شود و گاهی آب نیست یا کم است و این وضعیت را باید برای مردم و کسانی که از آب در کشاورزی و صنعت بهره می‌برند به طور دقیق تبیین کرد؛ شورای عالی آب در استان اصفهان و دیگر استان‌ها باید وضعیت را بررسی کند و سکوت یا وارد میدان نشدن به دلیل اینکه اختلافات استانی است جواب این سخن نمی‌شود.

آیت‌الله رئیسی با تأکید بر سخن گفتن با مردم و محرم دانستن آنها بیان کرد: باید با مردم سخن گفت و چگونگی وضعیت را گزارش داد چراکه مردم با کمبود یا نبودن سازگاری دارند همچون در دوران دفاع مقدس که مردم اصفهان این را به خوبی به یاد می‌آورند؛ اما با تبعیض هرگز سازگاری نداشته و آنچه که آنها را بی‌قرار و ناراحت می‌کند مسئله تبعیض و بی‌عدالتی است.

وی با بیان اینکه یکی از کارهای اولیه در دولت آینده تقسیم عادلانه ظرفیت‌هاست، اظهار داشت: مدیریت و شورای آب باید ابتدا با حقیقت آشنا شوند، موضوع و وضعیت منطقه را بررسی کنند، حرف مردم را بشنوند، از منابع آب مطلع شوند و این مباحث را با مردم در میان بگذارند و سپس کار عادلانه انجام دهند؛ مسئله آب نیازمند مدیریت جدی است و دولت باید در اولین گام به آن توجه کند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ارتباط با کشاورزی در استان اصفهان تصریح کرد: استان اصفهان تولیدات کشاورزی بالایی دارد و کشاورزان باید مورد حمایت قرار گرفته و از تسهیلات بهره‌مند شوند همچنین تولیدات کشاورزان اصفهان باید حمایت شده و زنجیره ارزش کالای کشاورزی مورد توجه قرار گیرد و این از برنامه‌هایی است که باید مدنظر دولت باشد؛ از نکات بسیار مهم در این رابطه آن است که باید زمینه صادرات کالایی که امکان آن را دارد فراهم کنیم و این وظیفه دولت است.

وی با تأکید بر حمایت از تولید در همه زمینه‌ها گفت: وقتی صحبت از تولید است یعنی همه بخش‌های کشور باید حس تولید پیدا کنند همان گونه که دستگاه قضا در سال تولید حس حمایت از آن را پیدا کرد و بیش از 2 هزار واحد تولیدی در کشور احیا شد و بازهم باید در این زمینه کار شود و واحدهایی که توسط بانک‌ها تملک شده به چرخه تولید بیایند.

آیت‌الله رئیسی افزود: بخشی از بیکاری جوانان به دلیل آن است که درصد بالایی از ظرفیت‌های تولیدی کشور معطل مانده و باید فعال شود؛ این امر شدنی است و ما در عمل ثابت کردیم که می‌توان این کار را انجام داد و این نیازمند حرکتی انقلابی و جهادی است.

وی با بیان اینکه نباید ظرفیت‌های کشور معطل تصمیمی باشند که از بیرون برای ما گرفته می‌شود، عنوان کرد: ما در کشور باید تصمیم بگیریم و امروز و فردا کردن به ضرر کشور است و معطل نگه داشتن ظرفیت‌ها موجب خسارت دیدن کشور می‌شود؛ باید ظرفیت‌ها را فعال و زمینه را برای صادرات مهیا کرد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر اهمیت صادرات به کشورهای منطقه تصریح کرد: مصالح ساختمانی که اکنون در اصفهان تولید می‌شود بهترین بازار را در کشورهای منطقه دارد و حق ما به همین میزانی است که در کشورهای پانزده‌گانه همسایه برای تجارت سهم داریم؛ امروزه کشور ما تنها در 2 درصد تجارت منطقه نقش ایفا می‌کند اما این میزان می‌تواند به دو برابر و بیشتر افزایش پیدا کند و این از عواملی است که می‌تواند تولیدات کشاورزی و صنایع و کارگاه‌های کوچک و بزرگ را فعال کند.

وی وابستگی به بیگانگان را از عوامل عدم توسعه کشور در 8 سال گذشته دانست و گفت: در استان اصفهان در نشست‌هایی که با کارآفرینان، کشاورزان و کارخانجات فعال داشتیم حرف‌های آنها را شنیدیم و قسمت‌هایی که لازم بود را به دولت منتقل کردیم اما رنج ما این است که آن همتی که باید نسبت به گره‌گشایی در زندگی مردم باشد نیست و مهم‌ترین مشکل در این 8 سال آن است که ما توسعه‌یافتگی کشور را به لبخند دیگران و اقدامات خارج از مرزها متصل کرده‌ایم و این پیشرفت کشور را معطل کرده در صورتی که ما می‌توانستیم ظرف مدت کوتاهی گام‌های مهم بسیاری برداریم.

آیت‌الله رئیسی افزود: البته مسئله تحریم‌ها و رفع آنها بسیار مهم است و قطعا در دستور کار دولت ما خواهد بود اما نباید اقتصاد کشور و تولیدات کشاورزی را شرطی کرد و کشور را معطل گذاشت و وضعیت اقتصاد و کشاورزی را برای مردم غیر قابل پیش‌بینی کرد؛ نباید هر روز در بازار با بخشنامه‌ها و دستورهای متعدد و متفاوت تکان ایجاد کنیم بلکه باید بازار، اقتصاد و تولید را از تکان‌ها حفظ کنیم.

وی با بیان اینکه باید در جهت خودکفایی کالاهای اساسی حرکت کنیم، اظهار داشت: نباید کالاهای اساسی و سفره مردم ما متصل به خارج از مرزها باشد و بگوییم که 70 درصد نهاده‌های دامی یا خوراک دام و طیور وابسته به خارج کشور است و اگر آنها اراده کنند می‌توانند ما را در این رابطه تحت فشار بگذارند و این غلط است؛ اگر سفره مردم وابسته به خارج شد دچار آسیب و کسب‌وکار آنها دچار نقصان می‌شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: چرا ما چند بار جشن استقلال در تولید گندم گرفتیم و بازهم گندم را وارد کردیم و این نشان می‌دهد که می‌توانیم در تولید کالاهای اساسی و دانه‌های روغنی خودکفا شویم و سفره مردم را خودمان تأمین کنیم.

وی در ارتباط با مشکلات اخذ مجوز توسط تولیدکنندگان عنوان کرد: وضعیت دیوان‌سالار اداری کشور و صدور مجوزها قابل قبول نیست و باید تسهیل شود تا تولیدکنندگان معطل صدور مجوزها نباشند این قطعا امکان‌پذیر است.

آیت‌الله رئیسی وضعیت موجود کشور را قابل حل دانست و بیان کرد: در مباحثه‌هایی که با نخبگان، دانشگاهیان و اندیشکده‌های مختلف داشتیم به راهکارهایی برای حل مسائل کشور دست یافتیم که نیازمند اراده‌ای قوی و جدی است و من یقین دارم که وضعیت کشور با لطف خداوند و با دستان توانمند جوانان فرهیخته‌ای که مهم‌ترین سرمایه نیروی انسانی کشور هستند و با خدمتگزاری دولت پیش رفته و حل می‌شود.

وی ادامه داد: اگر رأی مردم به این طلبه حقیر تعلق گرفت با همکاران خود که از چهره‌های جوان انقلابی و کارآمد برگزیده می‌شوند، در کشور و استان‌ها شاهد وضعیت متفاوتی خواهیم بود و یقین دارم که با لطف خداوند متعال و ارواح مطهر شهدا که نظاره‌گر ما هستند و حضور شما در صحنه آینده‌ای بسیار روشن پیش روی شما و فرزندانتان و آینده سازان کشور خواهد بود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ارتباط با دلایل حضور خود در عرصه انتخابات اظهار داشت: بنده مسئولیت مهمی دارم اما وظیفه مهم‌تر حضور در دستگاه اجرا و حل مشکلات اساسی است چراکه باید بسترهای فساد را اصلاح کرد تا هر روز شاهد پرونده‌های قضایی که در دستگاه اجرایی تولید می‌شوند نباشیم.

وی با بیان اینکه دولت بسیاری از کارها را پیش از دستگاه قضایی با همت خود می‌تواند انجام دهد، عنوان کرد: ما پایان فساد و رانت را در کشور اعلام می‌کنیم و نه فقط اعلام بلکه اقدام می‌کنیم تا همه بدانند کسی در کشور نباید این کار را انجام دهد و اگر انجام داد پیش از رسیدن به دستگاه قضا برای او بسیار پر هزینه خواهد بود و دولت این کار را انجام می‌دهد.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: مشکلاتی که ما در این 8 سال با آن روبرو بودیم و گرفتاری‌هایی که در کشور وجود داشت، بسیاری از مردم و جوانان را ناامید کرد و سبب بحران بی‌اعتمادی مردم نسبت به دولت شد که بسیار خطرناک است چراکه مردم سرمایه‌های اجتماعی و پشتوانه‌های بزرگی برای دولت هستند و دولت هر زمانی که از این سرمایه اجتماعی کاسته شد باید احساس خطر کند نه اینکه به راضی یا ناراضی بودن مردم بی‌توجه باشد.

وی با بیان اینکه در کرونا و مسائل اقتصادی نگاه مردم بسیار مهم است، تصریح کرد: نگاه مردم دولت و دولتمردان را سرکار آورده و نمی‌شود به آن بی‌توجه بود و نگاه دانشجویان دختر و پسر این سرزمین و زنان سرپرست خانواده را نادیده گرفت.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: باید به معلولان، خانواده‌های فقرا، مستضعفان و روستائیان و شهری‌ها توجه کرد چراکه آنها اساس توجه دولت و دولتمران در کشور هستند و ما موظفیم که به این جهات توجه کنیم؛ همچنین بی‌توجهی به اشتغال و ورزش بانوان و آینده‌ای که یک دختر جوان سرزمین می‌تواند داشته باشد قابل قبول نیست و برای آنها باید برنامه‌ریزی شود.

وی ضمن عذرخواهی از عدم حضور خود در استان اصفهان به علت شیوع کرونا بیان کرد: من باید در استان اصفهان که زادگاه بزرگان و یادآور خاطرات بسیاری است حاضر می‌شدم اما به دلیل شرایط کرونایی این امر امکان‌پذیر نیست و در فرصتی دیگر برای عرض ادب به مردم اصفهان و صحبت بیشتر با آنها خواهم آمد.

آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: اصل شرکت همه استان و شهرها و روستاها در انتخابات و پشتیبانی آنها پس از انتخابات برای دولت آتی بسیار می‌تواند نقش آفرین باشد.