سلیمانی نیوز

Soleimani News

آیت‌الله رئیسی: اراده جدی برای «‌تحول در زندگی مردم» دارم

«آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی»، کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به تشریح برنامه‌های انتخاباتی خود برای کشور و استان کردستان پرداخت.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در گفت‌وگوی تلویزیونی در شبکه استانی کردستان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی اظهار داشت: زنان و مردان استان کردستان علی‌رغم بسیاری از ناملایمات‌ها که دشمنان انقلاب اسلامی ایجاد کردند، مردمانی سلحشور، مقاوم، باغیرت، مجاهد، اهل ایستادگی و جانفشانی هستند.

وی با یاد کردن از شهدای بزرگوار استان کردستان و شهدای کُرد مسلمان به‌ویژه شهید ماموستا شیخ‌الاسلام نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: رشادت سرداران رشید اسلام و مظلومانی که در شهر و روستا با مظلومیت به شهادت رسیدند و جهادگرانی که از مرز و بوم صیانت کرده‌اند، قابل تقدیر است.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: استان کردستان زمینه‌های خوبی برای فعالیت‌های اقتصادی، کشاورزی و توسعه‌یافتگی دارد، سرزمینی  است که خداوند متعال در این دیار ذغایر فراوانی همچون آب و زمین حاصلخیز قرار داده است و مردمان تلاشگر که نه‌فقط به خود کردستان برای کل کشور نقش‌آفرین هستند.

وی افزود: متأسفانه علی‌رغم همه این ظرفیت‌ها در استان کردستان شاهد مشکلات زیادی هستیم، معیشت و سفره مردم دچار آسیب‌ شده است و نبود کار و اشتغال ویژه جوانان عزیز به‌ویژه جوانان تحصیلکرده جویای کار که زمینه‌ اشتغال برای آنها موجود نیست و این وضعیت موجب کاهش ازدواج و دغدغه مادران و پدرانشان شده است.

آیت‌الله رئیسی بیان کرد: رنج دختران و پسران کُرد که امروزه با داشتن مدارک عالی و تحصیلی بیکار هستند همه ما را رنج می‌دهد، کسی اگر با این وضعیت نگران نباشد باید در خود تردید داشته باشد، چرا باید جوانان با گویش و اقوام مختلف دارای مشکل بیکاری و مسکن باشند.

وی اظهار کرد: کردستان زمینه‌های مناسب بسیاری برای رشد دارد، بیشترین اراضی دیم با سرزمین حاصخیز گندم را به‌صورت دیم به مردم کشور عرضه می‌کند، 88 درصد اراضی دیمی در کردستان عدد کمی نیست، حدود 2 میلیون دام در مناطق مختلف کردستان وجود دارد که متأسفانه دامداری صنعتی وجود ندارد و باید دامداری صنعتی در این استان تأسیس شود.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با یادآوری اینکه استان کردستان یکی از مراکز تولید مواد لبنی و گوشت قرمز در کشور است، تصریح کرد:  توسعه این صنعت کشاورزی قطعاً می‌تواند به رونق تولیدات کمک کند و ما هم در ارتباط با کشاورزی صنعتی و دامپروری در مقیاس بزرگ کنار دامپروری‌های خرد در دستور کارمان خواهد بود و این کار با همت مردم و فعالیت دولت دست‌یافتنی است.

وی به مشکلات حوزه آب اشاره و عنوان کرد: گرچه در منابع آبی محدودیت داریم اما نگاه بنده به آب بسیار اساسی است، معتقدم آب در کشور کم نداریم بلکه مدیریت آب مشکل دارد، باید درست به مصرف برسد، محدودیت و مشکلات حوزه آب در کردستان قابل حل است، اگر بتوانیم الگوی کشت را مدیریت و آبرسانی زیرسطحی را فعال کنیم و اقدامات توسعه کشاورزی و کارهای فن‌آورانه انجام شود قطعاً افزایش بهره‌وری خوبی خواهیم داشت.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری یادآور شد: بنده در آستان قدس رضوی به‌برکت نام حضرت رضا(ع) اقدام به پرورش مزرعه نمونه کردم و با کار علمی در سطح کشاورزی بسیاری از کشاورزان مشهد و خراسان شمالی توانستند با مصرف آب کمتر، بهره‌وری خود را افزایش دهند که این الگویی قابل ارائه به همه کشور از جمله کردستان است که دولت آینده باید با جدیت به‌دنبال آن باشد.

وی ایجاد قطب‌های مؤثر باغی را راهکاری دیگر برای توسعه استان کردستان خواند و ابراز کرد: افزایش باغات در استان می‌تواند برای کردستان و کشور مثمرثمر باشد و ظرفیت‌های ویژه‌ای برای اشتغال ایجاد کند که نمونه آن در استان آذربایجان غربی به چشم می‌خورد و کردستان هم همه ظرفیت‌های لازم را در این زمینه داراست.

آیت‌الله رئیسی با تأکید بر ضرورت تقویت شبکه ضعیف حمل‌ونقل و شبکه‌های اتصالی استان اظهار کرد: برخی از جاده‌ها مردم را دغدغه‌مند کرده است که قابل حل کردن است، صنعت گردشگری و اقتصاد گردشگری در کردستان با توجه به زمینه‌های موجود، باید فعال شود تا اشتغال جوانان را حل‌وفصل کند.

وی ادامه داد: گسترش صنایع دستی و جاذبه‌های طبیعی در کردستان بسیار باکیفیت است و بازاریابی مناسبی دارد، شرایط زن و مرد کُرد را می‌بینیم آنها می‌توانند اقتصاد صنایع دستی و اقتصاد گردشگری در استان را فعال کنند و گسترش دهند و در برنامه ما نیز وجود دارد.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات دغدغه‌مند مردم کردستان مسئله خشک شدن درخت‌های بلوط و از بین رفتن مراتع است، باید از آنچه در کردستان، زاگرس و دیگر استان‌ها موجب به‌هم خوردن و خشک شدن منابع طبیعی شده است، با اقدامات اساسی جلوگیری کرد تا کشاورزی رشد و توسعه یابد.