سلیمانی نیوز

Soleimani News

حضور پررنگ مردم در شعب اخذ رای‌ و غافلگیری رسانه‌ها/ اعتراض در برخی شعب به دلیل اختلال در رای‌گیری

فرایند رای‌گیری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و دومین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری آغاز شد.

🔹️ زمان رای گیری از 7 صبح تا 12 شب در نظر گرفته شده که می‌تواند در صورت لزوم تا 2 بامداد نیز تمدید شود.

🔹️ انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی برای تعیین نمایندگان حوزه‌های انتخابیه «تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس»، «تفرش، آشتیان و فراهان»، «بهار و کبودرآهنگ»، «گچساران و باشت»، «آستانه اشرفیه» و «میانه» و هم‌چنین انتخابات مجلس خبرگان رهبری نیز برای تعیین نمایندگان استان‌های تهران، خراسان رضوی، قم و مازندران برگزار می‌شود.

🔹️ واجدین شرایط 59 میلیون و 310 هزار و 307 نفر شامل 29 میلیون و 980 هزار و 38 نفر مرد و 29 میلیون و 330 هزار و 269 نفر زن هستند. که در این‌دوره یک‌میلیون و 392 هزار و 148 نفر رأی‌اولی واجد شرایط شامل، 706 هزار و 988 نفر مرد و 685 هزار و 160 نفر زن می‌باشند.

🔹️ 3.5 میلیون ایرانی خارج از کشور نیز واجد شرایط رأی دادن هستند که 133 نمایندگی جمهوری اسلامی ایران و 234 شعبه أخذ رأی در خارج از کشور برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آماده شده و در سه کشور سنگاپور، یمن و کانادا-با توجه به قطع روابط و تعطیلی سفارت کشورمان در آن کشور- انتخابات برگزار نخواهد شد.

🔹️حدود یک میلیون برگ تعرفه انتخابات به وزارت خارجه تحویل داده شده که 679 هزار و 382 برگ تعرفه برای دور اول و دوم به نمایندگی‌ها ارسال شده است.

🔹️ انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز در مراکز 24 استان به‌جز تهران به‌صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

🔹️رأی‌دهندگانی که به شعبه مراجعه می‌کنند، کارت ملی و شناسنامه خود را برای احراز هویت به کاربر ارائه داده و با قراردادن کارت ملی در دستگاه، احراز هویت فرد انجام می‌گیرد.

🔹️ بر اساس اعلام رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات، با مراجعه رأی‌دهندگان به دستگاه‌های الکترونیکی و وارد کردن کد داوطلب مورد نظر، تصویر و مشخصات وی بر روی صفحه مشاهده شده و پس از تأیید، با ثبت و فشار دادن کلید سبز، رأی داده شده چاپ و پس از نمایش در صندوق تعبیه شده در ذیل دستگاه انداخته خواهد شد.

🔹️ با توجه به شرایط بیماری کرونا طبق ابلاغیه وزارت کشور و ستاد انتخابات، دستورالعمل‌های بهداشتی اعم از فاصله‌گذاری، استفاده از ماسک، تهیه هوا و سایر پروتکل‌ها در تمامی شعب أخذ رأی رعایت می‌شود تا سلامت مردم و مجریان انتخابات نیز حفظ شود.

🔹️ستاد انتخابات کشور روز گذشته طی ابلاغیه‌ای به استانداران و فرمانداران سراسر کشور با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره لزوم تمهیدات لازم برای سلامتی مردم در زمان مراجعه به شعب اخذ رأی دستور داد از تحقق کلیه اقدامات بند 9 دستورالعمل بهداشتی انتخابات از جمله ضدعفونی کردن شعب، اطمینان کامل حاصل شود.

🔹️وزارت کشور سامانه‌ای تحت عنوان «انتخاب ایران» به‌منظور مشاهده اطلاعات درباره نامزد‌های انتخاباتی راه‌اندازی کرده و یک‌نرم‌افزار به‌نام شعبه‌یاب برای نزدیک‌ترین شعب أخذ رأی به مردم راه‌اندازی کرده و هم‌چنین نرم‌افزار «ریسک من» برای افراد پر ریسک کرونایی را به مکان‌های امن‌تر با انجام سریع‌تر روند‌های رأی‌گیری راهنمایی می‌کند.

🔹فهرست چهار کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری به شرح زیر است:

آقای محسن رضایی– فرزند نجف- کد نامزد 33

آقای سیدابراهیم رئیس الساداتی مشهور به رئیسی – فرزند سیدحاجی- کد نامزد 44

آقای سیدامیرحسین قاضی­ زاده هاشمی – فرزند سیدحسن- کد نامزد 66

جناب آقای عبدالناصر همتی– فرزند احمدعلی- کد نامزد 88

ساعت 13:30- نیلچی: تاکنون گزارشی مبنی بر کمبود تعرفه دریافت نکردیم

علیرضا نیلچی مدیرکل انتخابات شورای نگهبان در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات گفت: اگر دستگاهی به هر دلیلی از رده خارج و دچار اختلال شد بلافاصله با ساز کار پیش بینی شده به شکل دستی ادامه پیدا خواهد کرد.

ساعت 13:30-کدخدایی: عمده تخلفات دریافتی مربوط به اختلال در فرایند رای‌گیری است/ بسیاری از مشکلات حل شده

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفت: تا الان چند گزارش تخلف دریافت کرده ایم که عمدتا مربوط به تاخیر در شروع کار رای گیری بوده است.

ساعت12:45- افزایش مشارکت مردم در ساعات اولیه نسبت به دوره‌های گذشته

محسنی بندپی استاندار تهران گفته آمار آرای ماخوذه هنوز به طور دقیق مشخص نیست اما میزان حضور مردم نسبت به ادوار گذشته در این ساعات بیشتر شده است.

بندپی از مردم خواسته حضور در پای صندوقهای رأی را به ساعات آخر نیندازند.

ساعت 12:25- جلیلی با حضور در مسجد فاطمیه تهران رای خود را به صندوق انداخت

سعید جلیلی کاندیدای انصرافی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مسجد فاطمیه در محله خزانه بخارایی حضور یافت و رای خود را به صندوق انداخت.

ساعت 12:20- حضور نمایندگان کاندیداهای ریاست جمهوری در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات

نمایندگان کاندیداهای ریاست جمهوری با حضور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات، از نزدیک در جریان آخرین وضعیت نظارت بر انتخابات قرار گرفتند.

ساعت 12- رئیس ستاد انتخابات کشور: مشکل فنی برای 1 درصد حوزه‌های انتخابیه بود؛ سریعاً آفلاین برگزار کردیم

جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: در ابتدای کار به لحاظ فنی مشکلاتی پیش آمد که شاید یک درصد حوزه‌ها مشمول این مشکل بودند ولی وزیر کشور دستور داد در این شعبه‌ها روش کار از آنلاین سریعاً به آفلاین تبدیل شود تا مردم معطل نشوند.

ساعت 11:47- انتقاد یک نماینده مجلس از اختلال در روند رای گیری

علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به کندی و اختلال در روند رأی‌گیری در برخی از شعب، گفت: توقع است مسئولان وزارت کشور روند رأی‌گیری را برای مردم تسهیل کنند.

ساعت 11:40- در صورت اختلال، رای گیری آفلاین انجام می شود

وزیر‌ کشور گفت: رای گیری در هیچ شعبه ای متوقف نشده و نمی شود و اگر اختلال و اشکالی پیش آید البته در میان 70 هزار شعبه این مساله می تواند طبیعی باشد، فرایند رای گیری آفلاین انجام می شود.

ساعت11:40- رسانه‌ی دیکتاتوری سعودی خط تشکیک در انتخابات ایران را آغاز کرد

شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال متعلق به دربار سعودی در جدیدترین خبرسازی خود، خط ایجاد شبهه در انتخابات ایران را آغاز کرده و میزان مشارکت مردم را حدود 30 درصد برآورد کرده است.

ساعت 10:50- سید محمد خاتمی در حسینه جماران رای داد

سید محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات  با حضور در حسینیه جماران رای خود را به صندوق مستقر در این شعبه انداخت.

ساعت 10:50- محسن رضایی رای خود را در حرم حضرت عبدالعظیم به صندوق انداخت

محسن رضایی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، رای خود را  درحرم حضرت عبدالعظیم در شهر ری به صندوق انداخت

ساعت 10:45- حضور همتی در حسینیه ارشاد

عبدالناصر همتی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، به همراه همسرش در حسینیه ارشاد حاضر شد و رای داد.

ساعت10:32- حضور اقلیت‌های مذهبی در حسینیه ارشاد برای شرکت در انتخابات

نمایندگان اقلیت‌های دینی با حضور در حسینیه ارشاد رای خود را به صندوق انداختند.

ساعت 10: انتقاد از مدیریت بد وزارت کشور ادامه دارد

علیرغم حضور گسترده و غافلگیرانه مردم در ساعات آغازین رأی‌گیری انتخابات 1400، مدیریت بد مجریان انتخابات و تعلل در برخی حوزه‌ها در رای‌گیری از مردم و همچنین قطع برخی سیستم‌ها، با انتقادات شدید سیاسیون و مردم روبرو شده است.

برخی مشاهدات نشان می‌دهد که به دلیل تعلل‌ها در رای گیری، بعضی از مردم که در صف حضور داشته‌اند به خانه‌های خود برگشته‌اند.

مسئولان شورای نگهبان تاکید کرده‌اند که این موضوع در حال پیگیری است و مسئولان وزارت کشور گفته‌اند که بسیاری از موضوعات حل شده است.

کارشناسان و برخی نامزدهای ریاست‌جمهوری از مردم درخواست دارند که به دلیل این کاستی‌ها صفهای رای را ترک نکنند. این موضوع به زودی قابل حل است.

🔹خبرنگاران و فعالان فضای مجازی نیز گزارش‌های متعددی را از تاثیرات این روند که موجب شده تا برخی مردم از رای دادن باز بمانند منتشر کرده‌اند.

ساعت 9:50- روحانی در وزارت کشور رای خود را به صندوق انداخت.

ساعت 9:50- استاندار تهران از اختلال در 79 صندوق رأی خبر داد

پرویز سروری کاندیدای انتخابات شورای شهر تهران گفت: به خاطر اختلالی که ایجاد شده با آقای محسنی‌ بندپی استاندار تهران تماس گرفتم و ایشان اعلام کرد که در 79 صندوق مشکل ایجاد شده که تا دقایقی دیگر برطرف می‌شود.

ساعت 9:45-  قالیباف در مسجد ابوذر تهران رای داد.

ساعت 9:45- اعتراض باقری لنکرانی به اشکالات در فرایند رای‌گیری

کامران باقری لنکرانی وزیر اسبق بهدشات که رد شیراز یرای داده در اعا=تراض به اشکالات در فرایند رای گیری گفته است: ما متوهم نیستیم اما وقتی از هفت صبح تاکنون در حوزه رای گیری هستی و هنوز سیستم راه نیافتاده چه فکر می‌کنید؟ آقایان! طوفان را با این بند و بست‌ها نمی‌توانید کنترل کنید.

وی خطاب به مردم گفته است: مردم پای صندوق‌ها بمانند و خسته نشوند. ان‌شاءلله به زودی گریبان همه مفسدان و ناکارآمدان گرفته خواهد شد.

ساعت 9:35- علی لاریجانی در ساری رای داد

علی لاریجانی رئیس سابق مجلس با حضور در یکی از شعب اخذ رای شهر ساری استان مازندران، رأی خود را به صندوق انداخت.

وی همچنین د رجمع خبرنگاران اظهار داشت: حضور مردم در انتخابات بسیار پرشور خواهد بود، قهر ‌با انتخابات معنی ندارد.

لاریجانی گفت: نظراتمان را به دولت سیزدهم انتقال می‌دهیم.

ساعت 9:23- کدخدایی: مشکلات موجود در روند اخذ رای را پیگیری کردیم و حل شده است

عباسعلی سخنگوی شورای نگهبان گفت: مشکلات موجود در روند اخذ رای را دقایقی پیش در ستاد مرکزی پیگیری کردیم و الان بسیاری از این مشکلات حل شده است؛ ستاد مرکزی اگر مشکل دیگری هم وجود داشته باشد پیگیری خواهد کرد.

ساعت9- صف‌‌های طولانی در مراکز اخذ رای در سراسر کشور با مشارکت گسترده در انتخابات

خبرنگاران تسنیم در تهران و سراسر کشور از تشکیل صف‌های طولانی در مراکز اخذ رای و مشارکت گسترده خبر می‌دهند.

ساعت 8:55- اتفاقات عجیب درباره رأی‌گیری از ایرانیان خارج از کشور

درحالی که گزارش‌های متعددی از عدم تمهید شرایط کافی برای رای‌گیری در همان ساعات اولیه (7 صبح) در برخی مناطق تهران و شهرستانها خبر می‌دهد،  روایت‌های ساکنین آمریکا نیز حاکیست که متاسفانه نگرانی‌ها و تذکر صریح رهبر معظم انقلاب در سخنرانی چهارشنبه هفته جاری نیز تامین نشده و افراد مقیم در آمریکا و برخی کشورهای خارجی نیز شرایط آسوده‌ای برای رأی دهی ندارند.

بنا بر این گزارش‌ها، مکان‌های رای‌گیری در آمریکا که تعداد زیادی از ایرانیان در آنجا ساکن هستند از 55 محل به 27 محل کاهش پیدا کرده و در ایالتی مثل کالیفرنیا فقط 4 صندوق تدارک دیده شده که عملاً دو صندوقش از مراکز تجمع ایرانیان دور است.

برخی ایرانیان می‌گویند که بعضی از صندوق‌های تدارک دیده شده نزدیک به 106 کیلومتر با محل‌های تجمع ایرانیان فاصله دارد.

ساعت 8:50- آیت الله جنتی با حضور در شورای نگهبان رای داد

آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان به همراه عباسعلی کدخدایی برای انجام اخذ رای وارد محل استقرار صندوق 1594 شورای نگهبان شد.

ساعت 8:40- رئیسی خواستار رفع مشکلات در فرایند رای‌گیری شد

سید ابراهیم رئیسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در مسجد جامع ارشاد شهرری رای خود را به صندوق انداخت.

وی در هنگام تحویل مدارک و اخذ برگه‌های تعرفه رأی از مامورین حاضر در شعب، خطاب به آنها گفت:  «خداقوت! کمی سریعتر تلاش کنید چراکه مردم زیادی در صف حضور دارند.»

ساعت 8:30- بازدید سخنگوی شورای نگهبان از ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با حضور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات از روند کاری در این مرکز بازدید کرد.

ساعت 8:05- اعتراض در برخی شعب به دلیل تعلل در فرایند رای‌گیری

در مناطقی مانند شهران، حکیمیه، منطقه 12، غرب تهران و بعضی نقاط دیگر، علیرغم آنکه برخی از مردم از قبل از ساعت 7 صبح برای رای‌دهی در صف حضور دارند، اما مسئولان حوزه‌ها اعلام می‌کنند که رای گیری با تاخیر انجام می‌شود.