سلیمانی نیوز

Soleimani News

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| موج مکزیکی آمارهای همه‌گیری درکشور/ رشد ۲۶.۵ درصدی موارد ابتلا فقط در یک روز

بررسی روزانه آمارهای همه‌گیری کرونا در سراسر ایران نشان می‌دهد نوسان‌های آماری همه‌گیری کرونا همچنان درحال موج مکزیکی زدن در سراسر کشور بوده و نگرانی‌های تازه‌ای را ایجاد کرده است.

 رشد 26.5 درصدی تعداد مبتلایان روزانه کرونا در سراسر ایران نشان می‌دهد ویروس منحوس همچنان در سراسر ایران فعال است و مشغول ایجاد موج‌های سینوسی در کشور است و کارشناسان بهداشت و درمان معتقدند این نوسان‌ها واقعیتی نگران کننده‌ای را نمایان کرده که می‌تواند مشکلات تازه‌ای در این زمینه به کشور تحمیل کند.

البته این اظهار نظر کارشناسان براین اساس است که آمارهای هفتگی نشان می‌دهد با توجه به فعالیت قابل توجه ویروس جهش یافته در جنوب و جنوب‌شرقی ایران روند افزایش تعداد موارد ابتلا در این مناطق و البته شهرستان‌های همجوار آنها شرایطی ایجاد کرده که احتمال شعله‌ور شدن بحرانی تازه یا همان پیک پنجم کرونا در کشور وجود دارد خصوصاً آنکه آمارها و بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد طولانی شدن دوره همه‌گیری باعث شده بخش قابل توجهی از هموطنان نسبت به رعایت پروتکل‌ها توجه کمتری داشته و به قول معروف عادی انگاری توسعه یافته باشد.

این درحالی است که کارشناسان بهداشت و درمان تاکید می‌کنند نگاه دقیق به جداول آماری به‌خصوص در روز گذشته نشان می‌دهد رشد 26.5 درصدی موارد شناسایی موارد جدید ابتلا در سراسر ایران اثرگذاری 1.4 درصدی در صعود مجدد نرخ بستری ایجاد کرده به‌صورتی که 931 مورد روز شنبه گذشته به 944 نفر بستری در تاریخ 1400/03/30 افزایش یافته باشد.

البته این روند به اعتقاد کارشناسان بهداشت و درمان روندی ادامه دار است چون تجارب و بررسی شرایط گذشته در این زمینه نشان می‌دهد زنجیره تغییر معنادار شاخص‌ها تا رسیدن به موارد فوتی ادامه خواهد داشت.

طبق آخرین آمار رنگ بندی کرونایی اعلام شده در حال حاضر از 23 شهرستان استان کرمان، 3 شهرستان جنوبی رودبار، کهنوج و منوجان در وضعیت قرمز، 11 شهرستان بافت، بردسیر، سیرجان، شهربابک، جیرفت، رفسنجان، زرند، کرمان، بم و قلعه گنج در وضعیت نارنجی و 9 شهرستان ارزوئیه، رابر، ریگان، فهرج، نرماشیر، راور، فاریاب، کوهبنان و انار در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 455 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 262 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 18 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 107 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 22 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 46  مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه با بستری 68 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 22 هزار و 547 مورد رسیده است.

وی به فوت 10 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 42 نفر رسیده است.

شفیعی تصریح کرد: دو استان همجوار ما یعنی هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت نارنجی، قرمز و فوق قرمز قرار دارند و رفت و آمد و مراودات بین این دو استان با استان کرمان نگران کننده است.