سلیمانی نیوز

Soleimani News

دعوت از رئیس‌جمهور جدید ایران برای شرکت در اجلاس تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل در اسکاتلند

رئیس‌جمهور جدید ایران برای شرکت در اجلاس آب‌وهوایی سازمان ملل که قرار است طی سال جاری در سطح سران کشورهای عضو سازمان ملل در اسکاتلند برگزار شود، دعوت شده است.

بیست و ششمین اجلاس آب‌وهوایی سازمان ملل (COP26) قرار است در فاصله 31 اکتبر تا 12 نوامبر سال جاری میلادی (برابر با 9 آبان تا 21 آبان 1400) در شهر گلاسگوی اسکاتلند برگزار شود. نشست سران هم در تاریخ 10 و 11 آبان ماه خواهد بود.

این کنفرانس در چارچوب دستور کار سازمان ملل و به‌میزبانی مشترک بریتانیا و ایتالیا و در شهر گلاسگو برگزار خواهد شد. سران و رؤسای تعداد زیادی از کشورها برای حضور‌ در این اجلاس دعوت شده‌اند که تا به امروز بیش از هفتاد رئیس جمهور، نخست وزیر و مقام عالی‌رتبه حضور خود را قطعی کرده‌اند که با توجه به فرصت باقیمانده تا برگزاری این نشست این تعداد افزایش خواهد یافت.

سران کشورهای جهان از فرصت حضور در این نوع نشستها برای طرح دیدگاههای خود در خصوص موضوع تغییرات آب‌وهوایی استفاده می‌کنند و همزمان با توجه به فرصت مناسب به‌وجودآمده ملاقات‌های متعددی در حاشیه این نوع اجلاس‌ها را با همتایان خود خواهند داشت.

نشست مذکور که قرار بود در آذرماه ١٣٩٩ برگزار شود به‌دلیل شیوع ویروس کرونا به آبان 1400 موکول شد.

در این میان بر اساس اخبار واصله، از آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید ایران نیز برای شرکت در این اجلاس رسماً دعوت به‌عمل آمده است. با توجه به اینکه این کنفرانس در فاصله زمانی نسبتاً کوتاهی پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم برگزار خواهد شد، سؤالی که مطرح است این است که؛ آیا جمهوری اسلامی ایران در این نشست در سطح رئیس جمهور جدید شرکت خواهد کرد یا نه؟ و این‌که؛ آیا اسکاتلند جزو اولین سفرهای خارجی آیت‌الله رئیسی خواهد بود یا نه؟

پیش از این رؤسای جمهور وقت ایران در سال 1388 در کپنهاگ، در سال 1393 در نیویورک و  معاون رئیس جمهور کشورمان در سال 1394 در پاریس از جمله شرکت‌کنندگان در نشست‌های قبلی بوده‌اند.