سلیمانی نیوز

Soleimani News

روحانی: کالاهای اساسی و ضروری، تولید و به‌میزان کافی تأمین و وارد شده است

رئیس‌جمهور گفت: علی‌رغم همه محدودیت‌های ارزی، کالاهای اساسی و ضروری، تولید و به‌میزان کافی تأمین و وارد شده است.

دویست و سی و هشتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز یکشنبه به‌ریاست رئیس‌جمهور برگزار شد در ابتدای این جلسه گزارشی از وضعیت تأمین و تسریع در ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات کشور ارائه و پس از بررسی در این خصوص تصمیمات لازم اتخاذ شد.

براساس تصمیمات اتخاذشده مقرر گردید با توجه به اقدامات فوری منطبق بر قوانین و مقررات کشور طبق مصوبه پیشین ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، کمیته‌ای با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت و متشکل از وزارتخانه‌های اقتصاد و دارایی و جهاد کشاورزی و بانک مرکزی با قید فوریت و رعایت قوانین و مقررات مرتبط نسبت به تأمین، خرید و تسریع در ترخیص کالاهای اساسی اقدام کنند.

رئیس‌جمهور با تأکید بر ضرورت ادامه اقدامات مؤثر و فوری در تأمین کالاهای اساسی گفت: دولت در دوران اوج جنگ اقتصادی با تلاش و پیگیری‌های مؤثر اجازه نداده است تحریم‌های ظالمانه مانع از تأمین کالاهای اساسی شود و به همین جهت، علی‌رغم همه محدودیت‌های ارزی، کالاهای اساسی و ضروری، تولید و به‌میزان کافی تأمین و وارد شده است.

حجت الاسلام حسن روحانی با اشاره به وظایف کمیته تسریع ترخیص و تخلیه، گفت: دستگاه‌های مرتبط، با جدیت و سرعت برای برطرف کردن مشکلات تأمین و ترخیص کالاهای اساسی تصمیمات و اقدامات مؤثری انجام دهند و نباید اجازه دهند موضوعات فرعی موجب کندی و ناهماهنگی میان دستگاه‌ها شود بنابراین باید کالاهای ضروری با سرعت در دسترس مصرف‌کنندگان و مردم قرار گیرد.

در ادامه این جلسه رئیس‌کل بانک مرکزی گزارشی از وضعیت رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان ارائه کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به ابلاغ بسته سیاستی چگونگی ایفای تعهدات ارزی از ابتدای سال گفت: این بسته می‌تواند پاسخی مناسب به دغدغه‌های صادرکنندگان و واردکنندگان با هدف تسریع و تسهیل در ایفای تعهدات ارزی باشد و تلاش شده است در تدوین این بسته سیاستی ضمن رفع موانع پیشِ‌روی صادرکنندکان، حمایت‌های لازم از صادرات صورت گیرد.

روحانی با بیان اینکه تجار و بازرگانان کشور چه در شرایط جنگ اقتصادی و چه در شرایط عادی به‌هیچ‌وجه نباید در مسیر فعالیت‌های اقتصادی خود درگیر موانع اداری شوند، تصریح کرد: کنار رفع موانع و ایجاد سهولت و سرعت برای فعالیت صادرکنندگان و بازرگانان، دولت وظیفه خود می‌داند برای صادرکنندگان و واردکنندگان متعهد کشور مشوق‌هایی در نظر بگیرد.

وی با بیان اینکه در دوران جنگ اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران همه تلاش آمریکا بر این بوده است که کشور در زمینه تأمین ارز مورد نیاز با مشکل مواجه شود، گفت: دولت با حمایت از صادرکنندگان محصولات غیرنفتی که بار تأمین ارز مورد نیاز کشور را در این شرایط به‌دوش کشیدند، مانع از تحقق اهداف دشمن شده است.