سلیمانی نیوز

Soleimani News

جدیدترین اخبار کرونا در ایران

درحالی تعداد موارد فوتی ناشی از ویروس منحوس از ابتدای همه‌گیری تا روز گذشته مرز ۸۶۰۰۰ نفر را رد کرد که همچنان دلتا مشغول تاخت و تاز در سراسر کشور است.

 برخی مراکز درمانی در آستانه تکمیل ظرفیت/ قرنطینه خانگی و ناقلان متحرک/ عبور از مرز ۸۶۰۰۰ فوتی

درحالی تعداد موارد فوتی ناشی از ویروس منحوس از ابتدای همه‌گیری تا روز گذشته مرز ۸۶۰۰۰ نفر را رد کرد که همچنان دلتا مشغول تاخت و تاز در سراسر کشور است.

این گروه معتقدند احتمال ثبت رکوردهای تازه کرونایی در این دوره با درنظر گرفتن تغییر معنادار آمارها در نیمه جنوبی و البته شرق کشور قوت بیشتری به خود گرفته و نباید تنها به اعداد و ارقام منتشر شده برای تصمیم‌گیری‌های متناسب بسنده کنیم چون برخی از آمارها دقیق نیست و نمی‌توانیم براساس آنها تصمیم‌گیری‌های کلان در مقابله با ویروس منحوس داشته باشیم.

کارشناسان تاکید دارند عدم ثبت دقیق علت مرگ با درنظر گرفتن احتمال عدم مراجعه بیماران به مراکز درمانی بخصوص در شهرستان‌های کوچک و دورافتاده، فوت بیماران کرونایی بعد از ترخیص از بیمارستان به دلیل عوارض جانبی و ده‌ها مورد دیگر تصمیم‌گیری براساس آمارها در شرایط موجود احتمالا اشتباهی نگران کننده است چون واقعیت فعالیت ویروس دلتا در زادگاهش کاملا مشخص است.

به گفته این افراد بهترین راهکار در پیک پنجم و فعالیت گسترده ویروس دلتا در اغلب نقاط کشور بخصوص کلانشهرها سرعت بخشیدن به روند فعلی واکسیناسیون و البته غربالگری هوشمند است تا بتوانیم براساس آن ویروس دلتا را در کلونی‌های شکل‌گرفته مبحوس کرده و اجازه گسترش چرخه فعالیتش‌را ندهیم اما  تا روز گذشته هنوز خبری از چنین سیاست‌هایی نیست، چون نه قرنطینه‌ها اجرایی شده و نه وعده‌های وزیر بهداشت مبنی بر واکسینه شدن روزانه 400 هزار نفر از هموطنان در مقابل ویروس منحوس.

روز گذشته 200 هزار واکسن تزریق شد

بررسی دقیق آمارهای رسمی منتشر شده درباره تعداد واکسن‌های تزریق شده در سراسر کشور نشان می‌دهد علی‌رغم وعده‌هایی که سعید نمکی وزیر بهداشت درباره آغاز واکسیناسیون گسترده از ابتدای هفته بعد یک دوره کاهش موارد تزریق به دلیل مشکلات موجود روز گذشته تنها کمی بیشتر از 200 هزار مورد واکسن یعنی مجموعاً رقم دقیق 219435 مورد تزریق شده است.

البته به گفته کارشناسان مقایسه آماری این عدد با روند هفته گذشته اگرچه می‌تواند حکایت از بهبود شرایط در روزهای آتی داشته باشد اما واقعیت امر این است که هر ساعت تاخیر در ایمن‌سازی حداقل 70 درصد جمعیت کشور می‌تواند به قیمت از دست رفتن تعداد بیشتری از هموطنان باشد دقیقاً نکته‌ای که وزیر بهداشت قبلاً به آن اشاره کرده بود یعنی  برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های پیک پنجم.

از سوی دیگر کارشناسان ضمن انتقاد از سیاست قرنطینه بیماران در منزل که دوباره به‌کار گرفته شده می‌‌گویند: اعمال چنین سیاستی در واقع تصمیم‌گیری میان بد و بدتر است اما نباید فراموش کنیم که تجربه اجرای چنین سیاستی به گفته خود مسئولان در پیک چهارم منطقی نبود و مشکلات معیشتی به‌خصوص در اقشار فرودست جامعه باعث شد بخش عمده‌ای از مبتلایانی که قرار بود در خانه قرنطینه باشند در محل کارشان حاضر شده باشند.

این گروه معتقند اجرای این سیاست که قبلاً نتایج آن تجربه شده است در پیک پنجم به معنی رها کردن ده‌ها هزار بمب ساعتی بیولوژیکی در میان جمعیت کشور است چون سرایت پذیری ویروس دلتا به گفته نهادهای بین‌المللی 140 برابر سویه انگلیسی یعنی ویروس غالب در پیک چهارم است و آزمودن دوباره این سیاست در پیک پنجم احتمالاً تاییدی بر همان موضوع ثبت رکوردهای جدید کرونایی در تابستان 1400 است و شاهد مثال آن را می‌توان در تکمیل ظرفیت برخی از مراکز درمانی دانست.

اهمیت اجرای دقیق پروتکل‌ها و دورکاری تا ایمنی جمعی

از سوی دیگر سرعت تغییر وضعیت رنگبندی کرونایی شهرستان‌ها در کشور از ابتدای تیرماه تا روز گذشته نشان می‌دهد موضوع رعایت پروتکل‌ها، اجرای دستورالعمل‌ها و همچنین موضوع عدم رفت و آمد میان استانی نه تنها از سوی هموطنان جدی گرفته نشده بلکه مسئولان نیز در این زمینه آنطور که شایسته پیک پنجم با ویروس دلتا بوده عمل نکرده‌اند.

دست به دست شدن ویروس دلتا با جمعیتی سیال در اغلب استان‌ها بخصوص کلانشهرها و شهرهای صنعتی واقعیتی است که نباید آن را نادیده بگیریم چون دقیقا از روند شناسایی بیماران، تعداد بستری‌ها مشهود است و اکنون به گفته کارشناسان بهداشت و درمان نگرانی در مناطق ییلاقی و خوش آب و هواست.

به گفته این کارشناسان گرم شدن بی‌سابقه بسیاری از شهرستان‌ها و البته تعطیلی مدارس باعث شده تا اغلب هموطنان برای دوری از گرما به سمت مناطق ییلاقی و زادگاهشان بار سفر بسته باشند که این اتفاق و درکنار انجام مسافرت‌های تابستانی علی‌رغم محدودیت‌ها و دستورالعمل‌ها کاملا معنادار مناطق ییلاقی و خوش آب و هوای کشور را درگیر کرده است.

این گروه تاکید دارند: در این زمینه البته موضوع کلانشهرها و شهرستان‌های صنعتی که جمعیت سیال برای حضور در محل کارشان از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند نیز نباید نادیده گرفته شود چون گرمای هوا و عدم تهویه مناسب هوا در ادارات، سیستم حمل و نقل عمومی همه و همه دست به دست هم می‌دهند تا در کمتر یک هفته شاخص‌های همه‌گیری را کاملا ًمعنادار صعودی کنند.

کارشناسان بهداشت و درمان می‌گویند: در شرایط فعلی مسئولان با درنظر گرفتن محدودیت‌هایی که در انجام واکسیناسیون دارند بهترین و کم‌هزینه‌ترین راهکار یعنی همان اجرای کامل پروتکل‌ها و فاصله‌‌گذاری اجتماعی را درکنار اعمال دورکاری گسترده در ادارات و نهادهایی که امکان این کار در آنها وجود دارد را دردستور کار قرار دهند.

این درحالی است که توجه به دستاوردهای انجام تست‌های هدفمند در سراسر کشور می‌تواند به مدیریت بهتر و دقیق‌تر پیک پنجم کمک شایانی داشته باشد. به این ترتیب که با ثبت هر مورد ابتلا تمامی افرادی که در سه یا چهار روز قبل از آن با وی در ارتباط بوده‌اند را مورد غربالگری قرار دهیم تا به این ترتیب مانع از شکل‌گیری کانون‌های کوچک بیماری و در نهایت رشد تصاعدی نرخ ابتلا در سایر مناطق باشیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 2735 نفر بودند که 1014 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 272 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این  مدت 196 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر   1195 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد  165 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را  17 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 7 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به بی‌رحمانه تاختن کرونا، اظهار داشت: متاسفانه تعداد بیماران  نیازمند خدمات بستری هر روز در حال افزایش است  و بیمارستان‌های امین و خورشید کاملا تکمیل شده است.

بهروز کلیدری افزود: بیمارستان‌های شریعتی و غرضی 160 بیمار بستری و بیمارستان صدوقی بیش از 60 بیمار بستری دارند و از بیمارستان‌های خصوصی و خیریه درخواست کمک کردیم و همچنین به دو بیمارستان عیسی بن مریم و کاشانی اعلام شده تا در صورت افزایش موارد بستری اقدام به پذیرش بیماران کرونایی بکنند.

استان کرمان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان‌، براساس آخرین رنگ‌بندی اعلام شده در حال حاضر از 23 شهرستان استان، هفت شهرستان منوجان، بم، جیرفت، کهنوج، رودبارجنوب، سیرجان، رفسنجان در وضعیت بسیار پرخطر و به رنگ قرمز پررنگ قرار گرفته‌اند و 9 شهرستان کرمان، شهربابک، رابر، ارزوئیه، فاریاب، عنبرآباد، فهرج، نرماشیر و قلعه‌گنج در وضعیت قرمز، شش شهرستان بافت، بردسیر، انار، زرند، راور و ریگان در وضعیت نارنجی و تنها شهرستان کوهبنان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد.

کشور وارد پیک پنجم کرونا شده و به نظر می‌رسد باید منتظر تکرار تجربه‌های سخت و تلخ موج‌های قبلی باشیم. اما، موج جدید بیماری یک تفاوت با موج‌های قبلی دارد و آن هم ویروس جهش‌یافته “دلتا” است، ویروسی که گفته می‌شود قدرت سرایت آن 140 برابر ویروس انگلیسی است و در حال تبدیل شدن به ویروس غالب در کشور است و در این میان نکته مهمی که وجود دارد شرایط خاص استان کرمان است؛ استان کرمان در شرایطی درگیر موج پنجم کرونا شد که هنوز به طور کامل از موج چهارم آن خارج نشده بودیم و این مسئله نگرانی‌ها بابت کمبود تخت‌های بیمارستانی و امکانات و تجهیزات درمانی در استان را تشدید می‌کند.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا بیان کرد: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 715 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 352 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 73 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 173 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 46 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 71 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 174 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 25 هزار و 257 مورد رسیده است.

وی به فوت 10 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 231 نفر رسیده است.

حسین صافی‌زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز از آغاز ثبت نام واکسیناسیون 65 تا 70 ساله‌ها در کرمان خبر داد و اظهار داشت: در فراخوان جدید افراد سالمند 65 تا 70 سال می‌توانند با ثبت نام در سامانه salamat.gov.ir نسبت به دریافت واکسن خود اقدام کنند و همه افراد 65 سال تا 70 سال ظرف یک هفته آینده تحت پوشش واکسیناسیون قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه مراجعه برای تزریق واکسن مستلزم ثبت نام در سامانه فوق است و به هیچ وجه افراد متقاضی نباید مراجعه حضوری داشته باشند گفت: تا کنون 73 درصد افراد بالای 70 سال در استان واکسینه شدند.

استان فارس

‌به گزارش خبرگزاری تسنیم از  شیراز‌، با وجود اینکه این روزها پیک پنجم کرونا با ویروس هندی و افزایش شمار مبتلایان خودنمایی می‌کند و موجبات نگرانی را فراهم کرده اما خبرهای خوبی نیز از آغاز واکسیناسیون عمومی به گوش می‌رسد. 

بر این اساس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرده که از امروز واکسیناسیون عمومی «کوو ایران برکت» در استان فارس آغاز می‌شود. بر این اساس مردم می‌توانند با مراجعه به نشانی salamat.gov.ir نسبت به ثبت‌نام اقدام کرده و پس از دریافت پیامک نوبت‌دهی به مراکز مشخص شده برای تزریق واکسن مراجعه کنند. 

فعالیت مراکز تزریق واکسن در شیراز در سالن سرداران به نشانی بلوار سرداران، بعد از چهارراه دلگشا؛ سالن ملاصدرا به نشانی شهرک گلستان، نمایشگاه بین المللی؛ سالن بهزیستی به نشانی بلوار رازی، جنب دانشکده بهداشت، سالن نصیری به نشانی بلوار رحمت، سر سپاه، سالن ورزشی پهلوانان نصیری؛ سالن هلال احمر واقع در بلوار سیبویه بعد از بیمارستان قلب الزهرا(س)؛ سالن غدیر به نشانی خیابان ابیوردی 1، دانشکده توانبخشی، سالن ثامن الحجج (ع) به نشانی خیابان احمدی شمالی انجام می‌شود.

همچنین فعالیت مراکز تزریق واکسن برای افرادی که پیامک نوبت‌دهی دریافت کرده‌اند در سالن‌های ملاصدرا، نصیری، هلال احمر، غدیر، سرداران، بهزیستی و ثامن الحجج(ع) از ساعت 6 صبح آغاز و تا زمانی که به افراد نوبت دهی شده است، واکسن تزریق می‌شود.

همچنین براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز  از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون یک میلیون و سه هزار و 266 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 288 هزار و 567 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، 117 هزار و 997 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 19 هزار و 579 بیمار مثبت شناسایی و در مجموع از ابتدا تاکنون، 308 هزار و 146 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

با اعلام جان باختن یازده هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری به چهار هزار و 900 نفر رسیده است. 

هم اکنون هزار و 819 نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، 192 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

استان سمنان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اظهار داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون، 29هزار و 289مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی پی.سی.آر در مجموعه زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده است.

وی افزود: در 24ساعت (از بیستم تا بیست‌ویکم تیرماه سال جاری) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 19بیمار مثبت جدید مبتلا به کووید-19در شهرستان تابعه دانشگاه و در مراکز درمانی بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: بدین ترتیب، مجموع بیماران بستری‌شده در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا ویروس تاکنون به 6هزار و 862نفر رسید و 22هزار و 319بیمار نیز به‌صورت سرپایی شناسایی شدند.

دانایی خاطرنشان کرد: کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید-19از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به پنج هزار و 922نفر رسیده است.

استان قزوین

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از جهش آمار ابتلای کرونایی در سطح استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 346 بیمار کرونایی جدید شناشایی کردیم که این آمار در قیاس با روز قبل 114 درصد (بیش از 2 برابر) افزایش یافته و رسیدن به این عدد بسیار نگران‌کننده است.

پیمان نامدار همچنین از افزایش 44 درصدی بستری‌های کرونایی نسبت به روز ماقبل اشاره کرد و افزود: طی شبانه‌روز اخیر 83 بیمار کرونایی ما در شبکه بهداشت و درمان استان قزوین بستری شدند که نسبت به روز قبل 15 نفر بیشتر شده و از طرفی هم آمار بیماران بدحال بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها ما به 21 نفر رسید که حدود 11 درصد بیشتر از روز پیش بود.

سخنگوی ستاد مقابله با ویروس کرونای استان قزوین در ادامه از صفر شدن رقم مرگ‌ومیر کرونایی در 24 ساعت گذشته خبر داد و گفت: بعد از اینکه در 2 روز اخیر آمار 3 فوتی کرونایی در بیمارستان‌های ما ثبت شد، صفر شدن آمار فوتی‌های کرونایی دلگرم‌کننده است؛ اما با توجه به سیر به شدت صعودی آمار ابتلا و بستری کرونایی قطعاً این آمار پایدار نخواهد بود.

نامدار اضافه کرد: در ضمن آمار بهبودیافتگان کرونایی در سطح استان قزوین 25 درصد افزایش یافته و در شبانه‌روز گذشته به 59 نفر رسید که 15 نفر بیشتر از روز قبل بود که برآیند همه این آمار سبب شد که آمار کل بستری‌های کرونایی فعلی ما در استان قزوین به 327 نفر برسد که 16 نفر بیشتر از روز گذشته است و به نظر می‌رسد با شرایط فعلی به زودی از رقم 400 نفر خواهد گذشت و به اختصاص تخت‌های بیمارستانی در پلن B اختصاص پیدا می‌کنیم.

کاشان 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  کاشان ، مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 56 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد 49 بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده و هفت بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء شهرستان آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان  با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل دو و حداکثر 89 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیمار 41 و حداکثر 72 ساله به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 214 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 188 بیمار در شهرستان کاشان و 26 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند.

وی از بستری 27 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته متاسفانه یک بیمار آقا 62 سال در شهرستان کاشان و یک بیمار خانوم 88 سال در آران و بیدگل بر اثر کرونا جان خود را از دست داده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 172 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 337 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون یک هزار و 185 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند چراکه در صورت تداوم شرایط شاهد اوضاع بدتری خواهیم بود.

استان گلستان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان‌، با وجود اینکه روز به روز آمار مبتلایان به کرونا  جان باختگان در اثر ابتلا به این بیماری، در حال افزایش است و در هفته گذشته نیز به طور میانگین روزانه 5 گلستانی به علت ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند، اما متأسفانه هنوز پروتکل‌های بهداشتی از سوی برخی مردم و اصناف جدی گرفته نمی‌شود.

شیوع کرونا و محدودیت‌هایی که برای فعالیت اصناف در 17 ماه گذشته ایجاد شده، خسارت‌های مالی فراوانی به صاحبان کسب و کارها، وارد کرده است و تنها کار دولت هم در حمایت از اصناف و بنگاه‌های اقتصادی، ارائه تسهیلات 12 درصدی با دوره بازپرداخت 2 ساله بوده است. در بیش از یکسال اخیر که با شیوع کرونا و ایجاد موج‌های مختلف بیماری همراه بود، بسیاری از کسب و کارهای کوچک و خرد ورشکسته شدند و یا در آستانه ورشکستگی قرار گرفتند.

کسب و کارها مشکلات اقتصادی فراوانی را به علت شیوع کرونا تحمل می‌کنند اما در شرایطی که بیماری بار دیگر اوج گرفته، سلامت مردم در اولویت قرار دارد و اگر پروتکل‌های بهداشتی به درستی از سوی همین اصناف و مردم رعایت می‌شد، شاید موج پنجم کرونا که این روزها با سویه دلتا، با سرعت زیادی در حال انتشار است، ایجاد نمی‌شد یا حداقل به تأخیر می‌افتد. در این صورت اصناف و کسب و کارهای مختلف هم می‌توانستند با رعایت دقیق شیوه نامه‌های بهداشتی فعالیت‌های خود را استمرار دهند.

حالا هم با اینکه 8 شهرستان در استان گلستان وضعیت قرمز و 4 شهرستان وضعیت نارنجی دارند، بسیاری از اصناف توجهی به این شرایط ندارند و همچنان به فعالیت خود در این شرایط پرخطر ادامه می‌دهند. دستگاه‌های متولی هم که کار نظارت را برعهده دارند گویا تمایل چندانی برای برخورد با اصناف متخلف ندارند.

آمارها نشان می‌دهد از هفته گذشته تا کنون آمار مبتلایان منجر به بستری در استان گلستان دو برابر شده و در همین حال تعداد بیماران بدحال نیز افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

براساس آخرین آمارهای دانشگاه علوم پزشکی استان 644 بیمار در مراکز درمانی استان بستری هستند که 100 نفر از آنان در بخش‌های آی سی یو تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند و حال 28 بیمار نیز کاملا وخیم است.

بر اساس رنگ بندی رسمی شهرستان‌ها که 19 تیرماه اعلام شده گرگان، گنبدکاووس، کردکوی، علی آبادکتول، آق قلا، آزادشهر، گالیکش و مینودشت، وضعیت قرمز (خیلی پُرخطر) دارند. شهرستان‌های رامیان، بندرترکمن، کلاله و مراوه تپه در وضعیت نارنجی (پُرخطر) هستند و وضعیت در بندرگز و گمیشان نیز زرد (خطر متوسط) است.

استان لرستان

مریم  کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد با اشاره به آخرین وضعیت واکسیناسیون در لرستان اظهار داشت: محموله جدید واکسن کرونا شامل 24 هزار و 667 دوز وارد لرستان شد که  از این تعداد 23هزار و 117 دوز سینوفارم و هزار و 550 دوز برکت است.

وی افزود: محموله جدید جهت تکمیل واکسیناسیون گروه‌های هدف قبلی که واکسن دریافت کرده‌اند و همچنین گروه‌های جدید است که بین 65 تا 69 سال سن دارند.

وی گفت:  اکنون گروه سنی 65 تا 69 سال که  گروه هدف واکسیناسیون هستند باید در این سامانه ثبت نام و اطلاعات خود را ثبت کنند.

کوشکی تصریح کرد: یکی از اطلاعاتی که گروه‌های هدف باید در سامانه ثبت کنند شماره تلفن همراه است، براین اساس پس از چند روز از ثبت نام پیامک تاریخ و مکان دریافت واکسن برای ثبت نام کنندگان گروه هدف  ارسال می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مدت زمان ارسال پیامک پس از ثبت نام بستگی به تعداد واکسن ارسالی برای استان دارد، هر چقدر تعداد واکسن‌های دریافتی در سردخانه معاونت بیشتر باشد افراد بیشتری واکسینه شده و زمان ارسال پیامک دریافت مکان و زمان دریافت واکسن کوتاه‌تر خواهد بود.

و اما براساس آخرین آمار طی 24 ساعت گذشته 336بیمار جدید به کرونایی‌های لرستان اضافه شده و متاسفانه کرونا  نفس  3 بیمار را گرفت.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان در رابطه با آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان نیز گفت: بر اساس آخرین آمار تاکنون 392 هزار 625 نمونه تست کرونا به آزمایشگاه ارسال شده است که از این میزان 388 هزار و 131 مورد جواب داده شده است. 

وی تصریح کرد: از روز گذشته تاکنون 336 بیمار جدید به مبتلایان استان اضافه شده است که با افزوده شدن این تعداد مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در استان به  124 هزار و 809 نفر رسیده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان  با بیان اینکه مجموع فوتی‌های ناشی از ابتلا به کرونا در لرستان به هزار و 946 نفر رسیده است عنوان کرد: متاسفانه طی 24 ساعت گذشته 3بیمار دیگر جان خود را از دست دادند.

وی  بیان کرد: از مجموع موارد تست‌های پاسخ داده شده 124 هزار و 809 مورد مثبت و 263 هزار و 322 مورد  منفی گزارش شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: هم اکنون 437 بیمار با شرایط مثبت و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان لرستان بستری هستند.

استان بوشهر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، سعید کشمیری با اشاره به وضعیت رنگ‌بندی شهرهای استان بوشهر اظهار داشت: از 10 شهرستان استان بوشهر 80 درصد آنها قرمز و مابقی در شرایط نارنجی قرار دارند.

رئیس‌ دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از افزایش مبتلایان به کرونا خبر داد و بیان کرد: با افزایش بیماران مبتلا به کرونا، بستری‌های بخش کرونایی مراکز درمانی استان بوشهر افزایش یافت و اکنون 462 بیمار بستری است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به بستری‌های جدید در بخش کرونایی خاطر نشان کرد: با شناسایی بیماران جدید کرونایی، روز گذشته 118 بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند که از این تعداد ابتلای 62 مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

وی با اشاره به اینکه اکنون 42 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 12 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری با اشاره به فوت 3 نفر دیگر ناشی از ابتلا به کرونا گفت: تاکنون یک‌هزار و 307 نفر در استان بوشهر به سبب ابتلا به کرونا فوت کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته 99 بیمار در بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 82 نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر خاطر نشان کرد: از آغاز شیوع کرونا تاکنون حدود 58 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون گروه‌های سنی بالای 60 سال آغاز شده است تصریح کرد: در 10 روز گذشته 61 هزار و 500 واکسن وارد استان شد که اکنون روزانه 3 هزار نفر واکسینه می‌شوند و در حال افزایش این تعداد به 4 هزار نفر در روز هستیم.

استان خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  بیرجند ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 143 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا 61 بیمار جدید شامل 21 بستری و 40 مورد سرپایی، شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 25 مورد از بیرجند، 12 مورد از نهبندان، 7 مورد از سربیشه، شهرستان‌های سرایان و فردوس هرکدام 4 مورد، شهرستان‌های درمیان، طبس و و قاینات هرکدام دو مورد و از شهرستان‌های خوسف و زیرکوه هر کدام یک مورد جدید از بیماری کرونا شناسایی شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه همچنین از 525 تست سریع کرونا در شبانه روز گذشته 146 مبتلای جدید شناسایی شد، گفت: در حال حاضر 230 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 93 نفر دارای تست کرونای مثبت هستند.

مهدی زاده ادامه داد: از این تعداد 7 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال همه این بیماران مساعد است.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: در شبانه روز گذشته با 3 مورد جدید فوت، تعداد فوتی‌های ناشی از این بیماری در خراسان جنوبی به 933 نفر افزایش یافت.

وی گفت: در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا، افرادی که واکسن نوبت اول کرونا را دریافت کردند 44 هزار و 325 نفر رسید و تا کنون 24 هزار و 152 نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.