اقتصادی

سازمان حمایت: مشکلی در تامین ارز کالاهای اساسی وجود ندارد

رئیس سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان گفت: مشکلی در تامین ارز کالاهای اساسی وجود ندارد و هر گونه کمبود در عرضه، از نظر ما تخلف است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس حسین فرهیدزاده امروز در همایش ملی بازرسی نظارت و کنترل کالا که در مرکز همایش های سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد با اشاره به نامگذاری سال به عنوان مهار تورم و رشد تولید، گفت: آنچه در حوزه تولید بسیار حائز اهمیت است موضوع تامین کالا است زیرا هر جا تولید کاهش می یابد گرفتاری و وابستگی ایجاد می شود. 

رئیس سازمان حمایت تولید کنندگان و مصرف کنندگان اظهار داشت: در بحث مهار تورم نیز بخشی از آن به حوزه بازرسی و نظارت مرتبط می شود. 

وی با بیان اینکه نگرش ما در سازمان حمایت پیشگیری و نظارت است، گفت: براساس تغییراتی که اخیرا در وظایف سازمان حمایت صورت گرفته نظارت بر بازار به سازمان حمایت واگذار شده اما در واقع این موضوع اتفاق جدیدی نیست و همان کارهای قدیمی سازمان با استانداردهای جدید است. 

فرهیدزاده بیان داشت: در واقع مسئولیت تامین اغلب کالاها بر عهده وزارت جهاد کشاورزی و نظارت بر توزیع بر عهده سازمان حمایت است و در بخش عرضه نیز مسئولیت بر عهده اصناف است لذا با توجه به مسئولیت سازمان حمایت معاونت  های نظارت و بازرسی سازمان های صمت اگر کمبودی در کالایی وجود داشته باشد را باید گزارش داهند. 

وی بیان داشت: در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار تاکید شد که رئیس اتاق اصناف ایران باید در جلسات حضور داشته باشد لذا این موضوع در خصوص جلسات ستاد تنظیم بازار استان ها نیز صادق خواهد بود. 

فرهیدزاده با تاکید بر اینکه در خصوص تامین ارز کالاهای اساسی مشکلی وجود ندارد گفت: ممکن است در تامین برخی کالاها از جمله گوشت مشکلاتی وجود داشته باشد زیرا حتی اگر ارز وارد این کالا موجود باشد ممکن است فصل واردات نباشد و یا برخی مسائل دیگر ممکن است در واردات آن تاثیر گذار باشد. 

رئیس سازمان حمایت بیان داشت: برای تامین مواد اولیه لاستیک مشکل تامین ارز و به اندازه کافی ارز وجود دارد.  

رئیس سازمان حمایت بیان داشت: لذا در کالاهای مختلف نباید با کمبود تولید و عرضه مواجه باشیم و کمبود تولید و عرضه از نظر ما تخلف است لذا باید به این موضوعات در بخش جهاد و صنعت به این موضوعات توجه شود زیرا اگر کسی کمبود تولید و عرضه انجام دهد یا مشغول احتکار است یا کم فروشی و لذا باید به این موارد دقت کافی داشت. 

وی بیان داشت: البته براساس وظایف نظارتی که سازمان حمایت بر عهده دارد اگر کمبود در تولید و عرضه براثر کمبود ارز بوجود آید آن را نیز بررسی می اید و قائل به اجحاف به تولید کننده نیستیم. 

رئیس سازمان حمایت تولید کنندگان و مصرف کنندگان اظهار داشت: ما پیگیری وظایف سایر دستگاه در بحث تنظیم بازار هستیم به عنوان مثال سازمان برنامه و بودجه ، سازمان امور استخدامی و وزارت خانه های مختلف در این رابطه وظیفه بر عهده دارند. 

وی بیان داشت: اولین نظارت مردمی در بازار اصناف هستند زیرا اصناف جز مردم هستند اما برای نظارت ابزارهایی لازم است که نرم افزاری در زمینه نظارت طراحی شده که امروز از آن رونمایی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا