استان خراسان رضویاستان ها

یکهزار و ۲۶ داوطلب انتخابات مجلس از خراسان رضوی تایید صلاحیت شدند

یکهزار و ۲۶ داوطلب انتخابات مجلس از خراسان رضوی تایید صلاحیت شدند

یک هزار و ۲۶ داوطلب انتخابات مجلس از خراسان رضوی تایید صلاحیت شدند

مشهد – ایرنا – سخنگوی ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: صلاحیت یکهزار و ۲۶ نفر از حوزه‌های انتخابیه استان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۱۱ اسفند تایید شد.

به گزارش ایرنا از استانداری خراسان رضوی، امیر فریدنیا جمعه شب بیان کرد: از یکهزار و ۷۴۴ نفری که در استان خراسان رضوی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده‌اند، یکهزار و ۲۶ نفر در مرحله شورای نگهبان تأیید صلاحیت شدند که بر این اساس حدود ۵۹ درصد از داوطلبان استان مورد تأیید صلاحیت قرار گرفتند.

وی با اشاره به آمار تفکیک داوطلبان تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان خراسان رضوی ادامه داد: تاکنون به تفکیک از تربت حیدریه، مه ولات و زاوه ۳۷ نفر، تربت جام، تایباد و باخرز و صالح آباد ۳۰ نفر، چناران، طرقبه شاندیز و گلبهار ۴۹ نفر، خواف و رشتخوار ۴۵ نفر، درگز ۲۶ نفر، سبزوار، ‌ جغتای، جوین و خوشاب، داورزن و ششتمد ۷۶ نفر، فریمان، سرخس، بخش‌های احمد آباد و رضویه ۴۷ نفر، قوچان و فاروج ۳۳ نفر، کاشمر، خلیل آباد، بردسکن و کوهسرخ ۴۶ نفر، گناباد و بجستان ۳۹ نفر، مشهد و کلات ۵۳۳ نفر، نیشابور، ‌ فیروزه، زبرخان و میان جلگه هم ۶۵؛ تایید صلاحیت شده‌اند.

سخنگوی ستاد انتخابات خراسان رضوی اظهار کرد: تاکنون چیزی که در سامانه ثبت شده است حدود ۴۸ نفر هم انصراف داشته‌ایم. همچنین باید گفت از ۱۸ نفری که در هیات مرکزی نظارت تایید صلاحیت شده‌ بودند، در این مرحله توسط شورای نگهبان عدم احراز یا عدم تایید شدند و مهلت سه روزه دارند که برابر اطلاعیه شورای نگهبان در سامانه مربوطه اعتراض خود را ثبت کنند تا رسیدگی صورت گیرد.

فریدنیا خاطرنشان کرد: امکان تغییر حوزه هم توسط داوطلبان تایید صلاحیت شده از امروز تا ۲۵ بهمن‌ماه در سامانه داوطلب وجود دارد که بر این اساس داوطلبان می‌توانند فرایند تغییر حوزه را در سامانه ثبت کنند.

سخنگوی ستاد انتخابات خراسان رضوی در خصوص تعرفه‌های اخذ رای بیان کرد: امروز تعرفه‌های اخذ رای انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان رهبری به همراه اقلام انتخاباتی را دریافت کردیم که هم‌اکنون در مخزن استانداری نگهداری می‌شوند.

وی ادامه داد: بیش از ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار برگه تعرفه اخذ رای برای استان دریافت شده که برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان رهبری این تعرفه‌ها ادغام شده‌اند.

وی اضافه کرد: هر برگه تعرفه شامل سه بخش است؛ یک بخش مربوط به اطلاعات رای دهنده و دو بخش بعدی هم مربوط به مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی که با رنگ‌های مجزا جدا شده‌اند. این تعرفه‌ها تا اول اسفند بین حوزه‌های انتخابیه برابر آمار واجدین شرایط توزیع خواهد شد. البته حدود ۱۰ درصد مازاد پیش بینی شده است که در اختیار حوزه‌های فوق قرار خواهد گرفت.

فریدنیا با اشاره به نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: ۱۰ نفر تاکنون تایید صلاحیت شده هستند که از این تعداد ۲ نفر تغییر حوزه انتخابیه داده‌اند و در استان خراسان رضوی تاکنون ۸ نفر کاندیدای تایید صلاحیت شده‌ مانده‌اند.

سخنگوی ستاد انتخابات خراسان رضوی یادآور شد: زمان انصراف داوطلبان مجلس شورای اسلامی حداکثر ۷۲ ساعت قبل از آغاز رای گیری است.

وی اضافه کرد: بحث تغییر حوزه داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری نیز حداکثر تا ۲۲ بهمن ماه است و تبلیغات خبرگان رهبری هم ۲۵ بهمن ماه آغاز می‌شود و تا ۹ اسفندماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری یازدهم اسفند همزمان در سراسر کشور در چهار هزار و ۵۴۶ شعبه اخذ رای در خراسان رضوی برگزار خواهد شد.

استان خراسان رضوی با ۱۲ حوزه انتخابیه، ۱۸ کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی و ۶ کرسی نمایندگی در مجلس خبرگان رهبری دارد.

ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری همزمان با دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی یازدهم اسفند امسال برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا